A htrabukfenc, azaz looping
szerz: Masznyik Gbor 2006.10.15. 11:13
A kvetkezõkben a kezdõ mûreplõk rszre sszelltott program , az RCM - mûsor figurit veszem sorra.
Elsõ itt is, a htrabukfenc. /szembe -szeles figura!!!/
Teht: A jl belltott modell, mr zsinregyenesen repl. Helyezkedjnk a mr begyakorolt rpplyn gy, hogy a 150-200 mteres szakasz kzepe fel keressnk egy fix tereptrgyat. /plet, fa, stb./
A kvetkezõkben a kezdõ mûreplõk rszre sszelltott program , az RCM - mûsor figurit veszem sorra. Elsõ itt is, a htrabukfenc. /szembe -szeles figura!!!/ Teht: A jl belltott modell, mr zsinregyenesen repl. Helyezkedjnk a mr begyakorolt rpplyn gy, hogy a 150-200 mteres szakasz kzepe fel keressnk egy fix tereptrgyat. /plet, fa, stb./ |
Szllel szembe- replve, amikor a modell elri a kivlasztott helyet, teljes gzon, a magassgi kormny finom meghzsval knyszertsk a modellt, egy kr replsre. A motorerõ lnyeges, mert ha felfel elfogy a sebessg, vge a dalnak. A bukfenc tetejn egy kicsit ki kell engedni a magassgi hzsbl. A gzt pedig le kell venni flig, vagy gyors modell esetn, akr teljesen.
Amikor a bukfenc als szakaszhoz rnk, lassan vissza a gzt s nylegyenesen tovbb replni. Eleinte mindg csak egy bukfencet repljnk. Az tmrõ a modell mrettõl s a motorerõtõl fggõ legyen. /20-30 m. kb./ Fontos, hogy a bevitel pillanatban a szrny tkletesen vzszintes legyen. Ha lg, eleve kudarc!
Ha minden OK. akkor kezdõdik a bellts. Repljnk ismt szllel szemben, kezdjk el a bukfencet, de a csûrõhz a figura kzben ne nyljunk!!! Ne korrigljunk!!! Fontos a pontos szlirny. Repljnk gy 2 -3 loopingot s figyeljk meg, mi trtnik? Ha skban maradtunk, az nagy mzli, vagy remekl belltott modell. Ha pl. jobbrl balra repltnk s a gp a 3 bukfenc alatt hozznk kzeledett, /spirl / akkor valsznûleg a bal szrny kicsit nehezebb. Leszllni. s ha statikusan egyenslyban is van, /mert ugye ptsnl odafigyeltnk!/ akkor is tegynk a jobb szny vgbe egy kis slyt. Jobb esetben nhny csavar is elg. Az n modelljeimnl 170 cm. fesztv Dalotelek, 2 -3 db. M 4- es csavarral, rendszrerint megolddott a dolog. Ha minden az ellekezõ irnyban jtszdik le, akkor termszetesen a bal szrny vgbe kell a sly.
jra felszlls s bukfencek elengedett csûrõvel. Ha nem javult eleget, esetleg ellenkezõ irnyba tr el, akkor jabb igazts, mert ennek skban kell maradnia!
Ha rendben, akkor jhet a menetkzbeni korrekci. Erre akkor van szksg, ha gyengbb motorerõ, szlirnyvltozs, vagy vezetsi hiba okozza a sktl val eltrst.
A bukfenc felsõ s als rszn egyarnt csûrõvel vagy oldalkormnnyal kell igaztani, az eltrs jellegtõl fggõen. Ha lg a szrny valamerre, akkor csûrõ, ha irnyeltrst szlelnk, akkor oldalkormny. Vannak akik mindent csûrõvel akarnak megoldani. Kzlm, hogy nem lehet. Meg kell tanulni az oldalkormny kezelst is. A bukfenc felszll s leszll gn, sokszor a szl okoz eltrseket ezt legtbb esetben oldalkormnnyal kell korriglni. Meg kell mg emlteni azt is, hogy a modell teljes gzon, vzszintes replsre van trimmelve, gyengbb motor esetn a felhzgon lelassul a gp s a nyomatkviszonyok is megvltoznak. Ezt nem illik lland utntrimmelssel megoldani.
Vezetni kell a modellt.
Trekedni kell a bõven elg motorerõre s sok gyakorlssal, a korrekcik rgztsre. Sport szaknyelven ezt gy nevezik, hogy a DINAMIKUS-SZTEREOTIP kialaktsa.
Mgegyszer s nem utoljra hangslyozom,hogy mindkt irnyban tessk gyakorolni. Persze, ha szl van, akkor csak szllel szemben. Msik alkalommal majd mshonnan fj. Szlcsendben azonban lehet oda-vissza repkedni.
Nagyon gyeljnk arra, hogy ne szilvamag legyen a bukfencbõl. Ez akkor kvetkezik be, ha a tetejt nem engedjk ki rendesen.
Az biztos, hogy j szem kell hozz. Ha megtanulunk szp loopingot replni, az igen sok figura alapjul szolgl a jvõben.!
Itt rom le ismt, hogy aki RF-G-2 szimultorral rendelkezik, annak emailban elkldm a szbanforg figurt. Ha a kapott file-t. bemsolja a recordings knyvtrba, majd a lejtszskor kihelyezi a rdi kpt a monitorra, akkor vgig kvetheti a megkzeltõleg j vgrehajtst. Email cmem: mabor@rcmodell.hu
r: Masznyik Gbor Forrs: www.rcmodell.hu |
|